Współczesne metody poradnictwa kariery

Druga dekada XXI wieku nazywana jest rynkiem pracownika. Czy jednak obszar poradnictwa zawodowego nadąża za zmianami jakie następują w tym zakresie? W jakim kierunku zmierza wsparcie dla osób poszukujących swojego miejsca na rynku zawodowym? Czym jest poradnictwo kariery?

Bielskie Stowarzyszenie Doradców Zawodowych i Personalnych AKTYWNI, jako organizacja, której  głównym celem działalności jest integracja środowiska skupionego wokół szeroko rozumianego poradnictwa kariery oraz podnoszenia kompetencji zawodowych osób na co dzień zajmujących się doradztwem zawodowym, w ramach cyklicznych „wiosennych” wydarzeń przy współudziale Fundacji IMAGO z Wrocławia zorganizowało w dniu 25 maja 2018 roku spotkanie nt. ”Nowe metody pracy – nowa jakość w polskim doradztwie zawodowym”.

Żyjemy w świecie coraz bardziej złożonym, w którym, jak nigdy wcześniej, musimy mierzyć się z nieustającymi zmianami. Odczuwane jest to zarówno w życiu codziennym, jak i, a może przede wszystkim w życiu zawodowym. Nowe technologie w znacznym stopniu wpływają na decyzje zawodowe zarówno osób nieaktywnych zawodowo, a także coraz częściej aktywnych zawodowo. Reagując na taką dynamikę zmian środowisko doradców zawodowych podejmuje działania w kierunku ciągłego poszukiwania najlepszych rozwiązań, dostosowanych do potrzeb aktualnie zgłaszanych przez poszukujących zatrudnienia oraz pracodawców doby rynku pracownika.

Spotkanie z Kanadą – współczesne metody poradnictwa kariery.

Wydarzenie nt. ”Nowe metody pracy – nowa jakość w polskim doradztwie zawodowym” miało na celu zapoznanie doradców zawodowych, psychologów, pedagogów, nauczycieli z najnowszymi metodami pracy opracowanymi przez dwóch profesorów; Normana E. Amundson’a profesora psychologii poradnictwa na Wydziale Edukacji Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie (Counselling Psychology/ Faculty of Education/ UBC) oraz Vance Peavy’ego autora podejścia socjodynamicznego profesora Univeristy of Victoria w Kanadzie.

Nowe narzędzia w poradnictwie zawodowym – adaptacja podejścia Hope-filled engagment Normana Amundsona.

Pani Barbara Górka, przedstawicielka Fundacji IMAGO z Wrocławia (doradczyni kariery i ekspertka w międzynarodowych projektach dot. nowożytnego poradnictwa zawodowego). jako koordynatorka procesu adaptacji podejścia socjodynamicznego oraz podejścia opartego na nadziei (Hope-filled engagement) przedstawiła uczestnikom spotkania metodę pracy zaproponowaną przez profesora Amundsona.

Znaczenie metod socjodynamicznych w pracy doradcy zawodowego z różnymi grupami wiekowymi – Vance Peavy

Pani Katarzyna Hankus – doradca zawodowa, trenerka, socjolog oraz Pani Mirella Szcześniak – doradca zawodowy, pedagog, Prezes Stowarzyszenia AKTYWNI, zaproponowały pracę przy wykorzystaniu metody socjodynamicznej opracowanej przez profesora Peavy’ego. 

Poradnictwo kariery – formy wsparcia.

Bielskie Stowarzyszenie Doradców Zawodowych i Personalnych AKTYWNI wydarzeniem „Wariacje na temat współczesnego poradnictwa kariery” rozpoczyna cykl spotkań skierowanych głównie do profesjonalistów zajmujących się wspieraniem osób poszukujących swojego miejsca na rynku pracy. W ramach organizowanych spotkań będzie możliwość zapoznania się z najnowszymi metodami pracy, nabycia kompetencji oraz uprawnień do poszerzenia swojego warsztatu pracy. Stowarzyszenie ponadto rozpoczyna działania przy wykorzystaniu narzędzia jakim jest superwizja doradców.

Dzięki adaptowanej metodzie rozwoju kompetencji doradców prowadzenie poradnictwa może okazać się bardziej efektywne oraz przynoszące korzyści zarówno uczestnikom warsztatów/porad jak i samemu prowadzącemu.