Parę słów o projekcie ASOS „ŚWIADOMOŚĆ DECYDOWANIA – CO ZROBIĆ Z WŁASNĄ HISTORIĄ UKRYTĄ W RZECZACH?”

Celem projektu jest pomoc seniorom z terenu subregionu południowego województwa śląskiego w zaakceptowaniu konieczności podjęcia trudu zmierzenia się formą prawną dysponowania wypracowanym majątkiem oraz świadomym jego rozporządzaniem. Ponadto projekt zakłada przeciwdziałanie wykluczeniu osób w okresie senioralnym z życia społecznego spowodowane obawą przed podjęciem błędnych decyzji, obawą manipulacji ze strony młodszej części społeczeństwa, oraz brakiem umiejętności komunikacyjnych w obecnej rzeczywistości społeczno-gospodarczej. Organizacja szkoleń/warsztatów ze specjalistami ma za zadanie zapoznać uczestników projektu z pojęciami z zakresu prawa spadkowego, sukcesji praw majątkowy, hipoteki odwróconej, mediacji rodzinnych, poznawania mechanizmów manipulacji, komunikacji interpersonalnej, a także doradztwa przy dysonowaniu swojego czasu wolnego innym w ramach prac woluntarystycznych. Projekt zakłada pracę na własnych emocjach w celu dokonania samopoznania i samoświadomości, które realizowane będzie poprzez warsztaty z Tańca terapeutycznego.W ramach ramach projektu realizowane będą warsztaty z zakresu:

  1. Prawa spadkowego – uczestnicy będą mogli zapoznać się z zasadami dziedziczenia, a więc przechodzenie praw i obowiązków majątkowych z osoby zmarłej na spadkobierców tej osoby.
  2. Testamentów – warsztaty mają na celu wyjaśnienie: gdzie i jak można zarejestrować testament, ile kosztuje sporządzenie testamentu u notariusza, jak odbywa się dziedziczenie, gdy testamentu nie sporządzimy lub gdy rozrządzimy w formie testamentu tylko częścią naszego majątku, czym jest zachowek i ile wynosi, a także jaki jest termin przedawnienia roszczenia o zachowek, co to znaczy, że ktoś jest wydziedziczony. Dodatkowo uczestnicy będą mogli zapoznać się z takimi pojęciami jak: zachowek i wydziedziczenie, dziedziczenie ustawowe, spadek, przyjęcie/odrzucenie spadku, poświadczenie dziedziczenia.
  3. Hipoteka odwrócona/dożywotne świadczenie pieniężne – pojęcie odwróconej hipoteki i dożywotnych świadczeń pieniężnych w zamian za przekazanie nieruchomości są czasem stosowane zamiennie. Jednak w rzeczywistości chodzi o dwie zupełnie inne rzeczy.
  4. Upadłość konsumencka – w warsztatach dotyczących upadłości konsumenckiej czyli upadłość osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, umożliwia wyjście z długów osobie zadłużonej i finalnie uzyskanie oddłużenia. Uczestnicy odpowiedzą sobie na pytanie: czy jest się czego bać?
  5. Mediacje – warsztaty mają na celu wyjaśnienie, że mediację rodzinną warto stosować między innymi przy sporach wynikające z: gospodarowania współwłasnością (np. sprawy spadkowe), konflikty miedzy rodzicami i dziećmi (także dorosłymi dziećmi), pomoc w uzgodnieniu zasad opieki nad członkami rodziny chorymi, niepełnosprawnymi, w podeszłym wieku.
  6. Manipulacje – trener prowadzący warsztaty podejmie próbę wyjaśnienia, że manipulację można zdefiniować jako wywieranie wpływu na innych poprzez wykorzystanie ich słabości.
  7. Komunikacja – Warsztaty mają na celu wyjaśnienie: pojęcia komunikacji (w tym werbalna i niewerbalna), rozgraniczenie pokoleń, rozróżnienia różnic potrzeb każdego z pokoleń (X,Y ,Z, Google), postawa osobowa.
  8. Doradztwo zawodowe – warsztaty obejmować będą zagadnienia z obszaru poznania własnych możliwości poprzez: poznanie własnej osobowości, analiza mocnych stron, wzmacnianie zasobów, poznanie własnych umiejętności, kompetencji i preferencji, rozpoznawanie swoich potrzeb, analiza barier oraz obszarów, które wymagają ulepszenia, weryfikacja i ustalanie celów, Spotkania odbywać będą się regularnie przez cały czas trwania projektu i będą dostosowane do wymogów poszczególnych osób.
  9. Zajęcia z tańca – warsztaty taneczne obejmujące zakres podstawowych kroków tańca towarzyskiego i koordynacji ruchowej. Taniec powoduje spadek poziomu stresu, wzrost optymizmu i aktywności ruchowej co w przypadku seniorów jest niezmiernie istotne.

Ponadto projekt zakłada realizację dwóch wydarzeń. Pierwsze to spotkanie otwierające, które będzie miało za zadanie promocję projektu oraz zainteresowanie uczestników proponowaną tematyką w celu wypracowania wspólnych kierunków działania wykraczających poza realizację projektu, a także integracja uczestników oraz zapoznanie się z potrzebami i oczekiwaniami.Drugie to tzw. Open Space Technology, czyli jedna z metod prowadzenia konferencji. Jej istotą jest otwarcie przestrzeni umożliwiającej i wspomagającej rozwój konstruktywnych idei i zdolności u wszystkich uczestników danej organizacji czy grupy. Organizacja podsumowania projektu w formie Open Space Technology da uczestnikom, po zapoznaniu się z całością przewidzianego w projekcie zakresu wiedzy, dodatkowy czas i przestrzeń do przedyskutowania tematów/problemów, które zrodziły się po realizacji wszystkich zajęć