Przestrzeń rozwoju! Adaptacja metody zintegrowanego doradztwa rozwoju kariery dla młodzieży

26 czerwca 2018 w Katowicach odbyła się Konferencja podsumowująca trwający 18 miesięcy projekt pt. „Przestrzeń rozwoju! Adaptacja metody zintegrowanego doradztwa rozwoju kariery dla młodzieży” realizowany przez Fundację Imago z Wrocławia.

Bielskie Stowarzyszenia Doradców Zawodowych i Personalnych „AKTYWNI”, wraz z 14 innymi instytucjami zawodowo zajmującymi się rynkiem pracy, zostało zaproszone do pracy w ramach wyżej wymienionego projektu. Założeniem projektu było skupienie wokół nowoczesnych metod poradnictwa kariery organizacji takich jak: Powiatowe Urzędy Pracy, podmioty szkolące, organizacje pozarządowe zajmujące się doradztwem oraz osoby zagrożone wykluczeniem społecznym w związku z brakiem aktywności na rynku pracy.

Działania projektowe obejmowały:

  1. 5-cio dniowe szkolenie doradców zawodowych prowadzone przez dr Timo Spangar i Anitę Keskinen, dotyczące teorii prof. Amundsona, a także praktycznego wykorzystania proponowanych narzędzi.
  2. Rekrutacją przez każdego z uczestniczących doradców zawodowych trzech osób bezrobotnych do lat 30.
  3. 8 sesji doradczych dla każdej osoby radzącej, tj. 24 sesje doradcze.
  4. Staż dla każdej osoby radzącej się.
  5. Superwizji dla doradców zawodowych.
  6. Warsztaty i spotkania osób decyzyjnych reprezentujących instytucje rynku pracy.
  7. Przygotowanie przez doradców zawodowych po 1 case study zawierający opis pracy przeprowadzonej z 1 uczestnikiem.
  8. Konferencję podsumowującą.

Profesor Amudnson swoją metodę – model rozoruj kariery oparty na nadziei (Hope Centered Career Model), zbudował na pięciu podstawowych obszarach: autorefleksji, samoświadomości, wizji, planowaniu celów oraz wdrożeniu i adaptacji. Projekt „Przestrzeń rozwoju! Adaptacja metody zintegrowanego doradztwa rozwoju kariery dla młodzieży” odpowiada na potrzeby współczesnego rynku pracy, w którym dotychczasowe rozwiązania przestają wystarczać, gdzie postrzeganie i praca z osobą radzącą się powinna zmienić wymiar.

Model pracy budowany na nadziei, która pozwala człowiekowi pokonywać doświadczenia graniczne, sprzyja rozważaniu przez osobę radzącą się możliwości inicjowania działań, pokonywania przeciwności, ukierunkowania myślenia i dążenia do osiągnięcia celu.

Katarzyna Hankus i Mirella Szcześniak reprezentujące Bielskie Stowarzyszenie Doradców Zawodowych i Personalnych AKTYWNI uczestnicząc w projekcie otrzymały certyfikaty potwierdzające nabycie nie tylko wiedzy ale i praktycznych umiejętności konstruowania sesji doradczych, doboru ciekawych i różnorodnych metod pracy. Certyfikaty dają również możliwość propagowania zdobytej wiedzy.